Celkem v bazaru 97204 inzerátů, za posledních 24 hodin přidáno 2789 nových .

Jak začít žít ekologičtěji

Čím dál více lidí se pokouší chovat ohleduplněji vůči naší planetě. Snaží se žít a myslet ekologičtěji, šetrněji, zodpovědněji. Někdy stačí provést jen drobné změny – i ony totiž mohou nakonec ve výsledku udělat mnoho. Jak na to a čím byste měli začít?

Přestaňte se vymlouvat

Přestaňte hledat výmluvy, proč něco nejde, a oprostěte se rovněž od myšlenky, že jeden člověk nic nezmění. Není to pravda, i individuální ekologická činnost může naší planetě v mnohém prospět. A je úplně jedno, jestli začnete šetřit s vodou, kupovat zeleninu od lokálních pěstitelů, budete používat přírodní kosmetiku, upřednostníte skleněnou láhev před tou plastovou nebo si doma uvaříte kávu do termohrnku namísto toho, abyste si ji na ulici koupili v kelímku.

Začněte přemýšlet

Když se naučíte myslet ekologicky, prospějete nejen planetě, ale i vaší peněžence. Stačí si vytvořit životní styl, který bude ohleduplný vůči přírodě, a podle něho žít. Ušetřit finance i životní prostředí můžete třeba tím, že si důkladně promyslíte, jestli kupovanou věc opravdu potřebujete. Na prvním místě bychom totiž měli omezit spotřebu a nenechat se zlákat promyšlenými marketingovými strategiemi obchodníků, kteří se nám šikovně snaží „vnutit“ nejrůznější zboží. Skutečně nemůžete existovat bez pěti halenek jen proto, že jsou ve slevě? Nebylo by lepší pořídit si jedno dvě opravdu kvalitní dámská trička, která vám vydrží déle než jednu sezonu?

Nebuďte bezohlední

Právě móda dovede být k naší planetě obzvlášť bezohledná, vždyť módní průmysl patří k těm nejvíce znečišťujícím. Trendy se totiž neustále mění, na což nás neustále upozorňují obchodní řetězce. Ty nám dávají jasně najevo, že oblečení, které máme momentálně na sobě, už je tzv. out. Nutí nás tak nakupovat stále nové a nové věci za „bezkonkurenční ceny“, které nám pak jen zabírají místo ve skříni a mnohdy se tam už dokonce ani nevejdou. Navíc výroba takových kousků je plná chemických procesů, které ničí jak přírodu, tak naše zdraví. Nemluvě o neetických podmínkách, v nichž musí ti, kteří oblečení vyrábí, pracovat. Tak nebuďte lhostejní a zajímejte se o to, co nosíte na sobě!