Infolinka733 455 333 po - pá 7:30 - 16:30

Celkem 108 718 inzerátů v nabídce.

Kalibry urychlují ověřování rozměrů ve výrobě

Pokud něco vyrábíte ve velkém, každé usnadnění a urychlení práce může znamenat významné ušetření peněz. Jedním ze způsobů, které v tom pomáhají, je i ověřování rozměrů pomocí kalibrů namísto zdlouhavého a nepřesného měření.

Kalibry najdete v sortimentu nejrůznějších firem často po boku měřidel. Od nich se ale podstatně liší. Kalibry totiž neměří, dokonce byste na nich nenašli ani žádnou stupnici. Závitové kalibry, třmenové kalibry či válečkové kalibry (to jsou tři nejpoužívanější druhy) totiž umí říci pouze to, zda je rozměr správný, nebo ne.

Jak fungují kalibry?

Každý kalibr se vyrábí speciálně na daný rozměr, jejž má ověřovat. Zpravidla mívá dvě strany – jednu dobrou a druhou zmetkovou. Na tu dobrou výrobek musí pasovat, na tu zlou nikoliv. Pokud je vše takto, znamená to, že rozměr je v pořádku. Jinak mohou nastat dvě situace:

  • dobrá strana jde nasadit a zmetková také: rozměr je příliš velký
  • nejde nasadit ani dobrá, ani zmetková strana: rozměr je malý

Podle toho, o jaký typ výrobku se jedná, je možné chyby opravovat. Například válečkový kalibr se používá na měření vnitřních průměrů. Když zjistíte, že je průměr příliš malý (nejde ani jedna strana), je možné ho opravit. Naopak příliš velký průměr by se opravoval jen těžko.

Naproti tomu třmenový kalibr se využívá na měření venkovních rozměrů, třeba i délky. Když nepasuje ani jedna strana, tj. rozměr je velký, je možné výrobek zkrátit. Je-li krátký, asi ho už neprodloužíte.

Kde se dají koupit?

Kalibry se dají koupit ve specializovaných prodejnách. Existují různé standardní rozměry, například pro závitové kalibry. Někdy je třeba vyrobit kalibr přímo na míru na váš konkrétní výrobek. Pomohou vám s tím například specialisté z e-shopu Michovský Tools. Dost možná si však vyberete z jejich sortimentu, velké množství kalibrů mají skladem ihned k odeslání.