Infolinka733 455 333 po - pá 7:30 - 16:30

Celkem 108 783 inzerátů v nabídce.

Složky produktů k péči o pokožku jako třeba konopný olej zařazuje do svého jídelníčku čím dál více lidí, ale jen málokdo ví, jak s ním v kuchyni správně zacházet. Jak jste na tom v tomto ohledu vy?

Že je konopný olej již vcelku běžnou složkou nejrůznějších léčivých přípravků a velmi oblíbenou přísadou rozličných kosmetických produktů k péči o pokožku, zřejmě dnes už nikoho příliš nepřekvapí. Ovšem fakt, že si pozvolna získává svoje pevné místo také v mnoha tuzemských kuchyních, každý ještě za samozřejmost považovat nemusí. Těm z vás, kteří olej z rostliny Cannabis do svého jídelníčku už zařadili nebo se k tomu v nejbližší době chystají, jsou určeny následující řádky. Dozvíte se něco málo jak o prospěšných látkách, které jsou v této tekutině obsaženy, tak i o tom, jak s ní správně nakládat, aby neztratila nic ze svých příznivých vlastností.

Jak prospěšně využít konopný olej v kuchyni, který jste zvyklí použít spíše v rámci kosmetické péče o pleť?

Vzhledem k tomu, jak pestrou mozaiku zdraví prospěšných látek tento olej obsahuje, by jeho konzumace měla být takřka na denním pořádku. Mnozí lidé příliš neváhají ve chvíli, kdy si mají pořídit pečující krém nebo třeba šampon s obsahem kanabis, případně použít nějakou mastičku s příměsí této byliny. Vědí nebo přinejmenším tuší, že tak mohou podpořit zdravé fungování svého těla. Pokud jde však o přímou konzumaci oleje z konopí, praktikuje ji pravidelně jen malá část tuzemské populace a je to bezpochyby škoda.

Není přitom nic přirozenějšího, než dostávat do těla hodnotné látky společně s jídlem či ve formě nápojů. Využití této tekutiny v kuchyni se zkrátka přímo nabízí!

Své o tom ví jistě i italský zmrzlinář De Michelis, který vytvořil speciální zmrzlinu s příchutí kanabis a snaží se tak mimo jiné lidi přesvědčit, že může být tato rostlina běžnou a hodnotnou součástí stravy.

5 tipů, které nezklamou

Pomineme-li fakt, že si je možné dopřávat konopný olej například ve speciálních tobolkách nebo ho užívat rovnou, po lžičkách, existuje celá řada dalších způsobů, jakými ho můžeme konzumovat. My vybrali 5 takových, které se už osvědčily a rozhodně vás nezklamou. Takže jak s touto blahodárnou tekutinou naložit, pokud se objeví ve vaší kuchyni? Použijte ji například:

1) Do zálivky u zeleninových či těstovinových salátů.

2) Do nejrůznějších pomazánek.

3) Na ochucení hotových (i teplých) pokrmů.

4) K přípravě studených omáček.

5) K namáčení pečiva (ideálně toustů).

Základem je příprava pokrmů za studena

Velmi důležité je vyhýbat se při přípravě pokrmů tepelnému zpracování konopného oleje! Mohlo by totiž dojít ke ztrátě celé řady nejcennějších látek, které jsou v něm obsaženy. Takže ideální jsou z tohoto hlediska především již zmiňované salátové zálivky, studené omáčky, pomazánky a vyzkoušet můžete i speciální konopný koktejl nebo olejem zlehka potřít váš opečený toust.

Pokud jde o skladování tohoto „elixíru zdraví“, mějte vždy na paměti, že mu prospívá chladné a temné prostředí. Světlo a teplo totiž urychlují reakci mastných kyselin s kyslíkem a olej se jednoduše kazí. Nejlépe mu tedy bude u vás v lednici!

Extrakt z celé rostliny by neměl chybět

Aby bylo složení oleje pro vaše zdraví co nejpřínosnější, neměl by být připravován pouze z konopných semínek, nýbrž i ze zelených částí byliny Cannabissativa. Proč? Jedině takový produkt totiž obsahuje plnou škálu prospěšných látek, které se v konopí nalézají, a pouze takto vyrobený olej poskytne vašemu tělu maximum. Co konkrétně vám může nabídnout, ve stručnosti ukazuje přiložená tabulka.

Látka

Význam pro organismus

KANABINOIDY

„Opravují“ nedostatky tzv. endokanabinoidního systému, který je nedílnou součástí lidského organismu.

NENASYCENÉ MASTNÉ KYSELINY

Slouží jako prevence srdečních chorob a také bojují se záněty

PROTEINY

Jeden ze základních stavebních kamenů našich tkání.

ANTIOXIDANTY

Prevence proti rakovině.

VITAMÍNY

Jsou nezbytné pro látkovou výměnu.

MINERÁLY

Mají význam pro stavbu tkání, pro metabolismus i vedení nervových vzruchů.

Jak vám olej z konopí může prospět?

Díky mnoha vědeckým výzkumům věnujícím se rostlině konopí, které se odehrávají takřka po celém světě, se celkem pravidelně dozvídáme o dalších a dalších pozitivních účincích, které mají na lidský organismus látky v této bylině obsažené. Nedávno tak bylo kupříkladu zjištěno, že jeden z kanabinoidů (kanabidiol CBD) může sehrát důležitou úlohu v léčbě závislosti na heroinu a některých dalších opiátech. Pokud jde o pozitiva týkající se konkrétně oleje, o kterých víme již delší dobu, měli bychom zmínit alespoň následující:

a) Chrání tělo proti zánětům

b) Snižuje hladinu tuku v krvi

c) Podporuje činnost srdce

d) Má pozitivní vliv na ledviny

e) Přispívá ke správné činnosti trávicího systému i střev

f) Posiluje imunitní systém

g) Je neocenitelný při léčení kožních chorob

Z toho, co dnes o konopném oleji již bezpečně víme, je zřejmé, že patří mezi nejcennější oleje rostlinného typu vůbec. Jeho přínos pro fungování lidského organismu je skutečně široký a ten, kdo ho zařadí do svého jídelníčku, jistě nebude litovat.

Přesvědčili jsme vás, že by měl mít konopný olej svoje místo i ve vaší kuchyni nebo ho už snad dávno používáte? A nemáte pro nás nějaký recept?