Celkem v bazaru 96163 inzerátů, za posledních 24 hodin přidáno 2800 nových .

Průmyslové PC – Jak vypadá počítač pro opravdu extrémní prostředí v roce 2018?

Teplota až 60°C, prach všude kam se podíváš a jednou nebo dvakrát denně dezinfekce průmyslového PC horkou vodou s chlorovým činidlem. K tomu občas někdo s počítačem zatřese nebo do něj přímo praští. Ovládá se v pracovních rukavicích, ve kterých se vlastně nedá ani pořádně psát propiskou. To je také počítač, to je průmyslové PC do opravdu náročného prostředí. Je jasné, že s domácím bratříčkem hýčkaným v teple obývacího pokoje nebude mít, zas tak mnoho společného. Kupodivu ano. Rozdíl je mnohdy pouze v kvalitě zpracování a důsledné kontrole. Jak tedy vypadá odolný počítač do průmyslového pekla?

Průmyslové PC pod lupou.

Konstrukce.

Je jasné, že s recyklovaným plastem se u těchto přístrojů nepotkáte. Materiálem na konstrukci šasi je výhradně nerezová ocel ve své nejvyšší kvalitě. Žádné otevřené spáry, vše je utěsněno a vyhovuje té nejpřísnější normě IP69K (to 9K na konci znamená, že lze tento počítač čistit tlakovou horkou kapalinou i s dezinfekčními prostředky). Vnitřní uchycení všech komponent je vyřešeno, s ohledem na odolnost proti vibracím, na pružných ocelových segmentech. Žádné pohyblivé části, minimální kabeláž je základem vysoké odolnosti proti jakémukoliv riziku poškození. Zároveň je pevná a odolná konstrukce jedním z předpokladů dlouhé životnosti přístroje.

· Pevná konstrukce z nerezové leštěné oceli

· Odolnost proti vodě, prachu a vibracím

Displej

Standardem v této kategorii je TFT SXGA LCD s rezistivním touchscreenem, s jasem přes 300cd. Dotyková vrstva je natolik citlivá, že ho lze ovládat i v hrubých ochranných rukavicích. Je maximálně odolný proti poškrábání.

· Automatické nastavení jasu

· Povrch odolný proti poškození, ochranná folie

· Maximální citlivost

Základová deska

Základové desky pro tento typ počítačů jsou stavěny na poněkud odlišných principech, než základové desky pro běžné počítače. Není zde kladen důraz na využití nejnovějších technologií, ale na osvědčenou a dlouhodobě vyzkoušenou techniku. Základová deska by měla vydržet pracovat po dobu nejméně 10 let s minimální poruchovostí.

· Důraz na trvanlivost, rozšiřitelnost a kvalitu

Procesor

Každý průmyslový PC je vyladěn dle svého užití. To se týká i výkonu procesoru. Není žádoucí mít počítač s výkonným procesorem v případě, že ho nasazení nevyžaduje. Je žádoucí spíše energetická úspornost. Tyto počítače jsou chlazeny pasívně, takže množství tepla vydávaného procesorem je extrémně důležité. Podle požadovaného výkonu se používá široká škála procesorů od úsporných Intel Atom D525 po výkonné modely Intel Core i7. Vždy se ale jedná o energeticky úspornější verze.

· Optimalizovaný výkon dle skutečného využití počítače

· Pasivní chlazení

Paměti

Dle požadovaného výkonu jsou průmyslové PC do extrémního prostředí osazovány 2 – 8GB RAM typu DDR3.

Typickým datovým úložištěm je odolný SSD o velikosti 40 – 300GB.

· Velikost dle požadovaného výkonu

· Téměř výhradně SSD úložiště

Konektivita

Propojení s okolními prvky celé podnikové sítě je základem funkčnosti průmyslových PC. Jsou dnes součástí inteligentních sítí, průmyslového internetu věcí (IIoT). Typickou konfigurací pro tato zařízení je:

· 2 x RJ45 Ethernet pro PROFINET (s integrovaným přepínačem)

· 1 x RS 485/422 pro PROFIBUS / MPI

· 2 x USB-host, 1 x USB-zařízení

· 2 x slot pro kartu SD

Vše je samozřejmě v provedení zaručujícím voděodolnost a prachuvzdornost.

V čem je vlastně rozdíl?

Rozdíl je patrný na první pohled. Počítač do extrémního prostředí vypadá opravdu jinak než počítač vestavěný do monitoru, který má běžný uživatel na stole. Ten ale také nemyjeme každý den horkou vodou.

Pod obalem vlastně najdeme běžně dostupné komponenty. Jen jsou maximálně sladěné a optimalizované pro tu funkci, kterou mají v provozu vykonávat. Nenajdeme tu grafické karty, ani různé polohové senzory. Prostě proto, že nejsou potřebné. Všechny komponenty, včetně základové esky jsou použité za jedním jasným účelem. Ten se jmenuje funkčnost, při minimálních provozních nákladech, maximální životnosti a nulové poruchovosti.

Třetí zásadní věc, která odlišuje počítače pro průmyslové využití od běžných přístrojů je důkladné testování před prodejem zákazníkovi. A to nejen celého počítače, ale i jednotlivých komponent před jejich použitím.

V těchto několika jednoduchých, ale překvapivě účinných pravidlech je skryto tajemství průmyslových počítačů.