Celkem v bazaru 29298 inzerátů, za posledních 24 hodin přidáno 2732 nových .

Ještě netřídíte odpad? Tak byste měli začít!

Češi v třídění odpadu prý patří mezi ty nejvzornější. Podle průzkumu třídí plných 73 % z nás. To je ve srovnání s okolními zeměmi velmi slušné.

Pravdou je, že barevné kontejnery dnes najdete téměř v každé obci. Prý se i zlepšuje morálka obyvatel, kteří se ještě nedávno nezdráhali do nich odložit i odpad nevytříděný.

Proč třídit odpad?

Protože to je ekologické. Recyklací dáváte materiálu a popřípadě i zboží, které by skončilo na skládce, šanci na druhý život. Jejím prostřednictvím se dají vyrobit suroviny nové. A z nich nové zboží.

Využití recyklovaného skla a papíru

Jednoznačné je využití recyklovaného skla, z něhož vzchází opět sklo. I z papíru se vyrobí opět papír – noviny, časopisy a obalové materiály. Ale také kelímky a brčka – těm plastovým už naštěstí definitivně odzvonilo. Recyklovaný papír ovšem slouží jako skvělý izolant.

Využití recyklovaného plastu

Velmi rozšířené je i využití recyklovaného plastu, ať již z PVC, tak i PET lahví. Z nich se spolu s dalšími lahvemi vyrábějí tašky, pytle, ale také třeba výplně do spacáků, peřin, povlaků a zimních bund. Plastový recyklát je ovšem častý i v infrastruktuře. Víte třeba, že se z něj staví i protihlukové stěny? Stejně jako dětská hřiště, lavičky, plastová okna a střešní krytiny. Zkrátka je všude kolem nás, mnohdy aniž bychom o tom měli tušení.

Rozeznáte jednotlivé barevné kontejnery?

K recyklování se používají čtyři druhy kontejnerů. Ty se od sebe odlišují svou barvou. Žluté kontejnery jsou výhradně určeny pro plast, modré pro papír, zelené pro barevné sklo a bílé pro sklo čiré.

Jak recyklovat?

Ovšem pozor, tímto proces recyklace nekončí. Ještě před tím, než se svého roztříděného odpadu definitivně zbavíte, byste jej měli trochu očistit. Papír by například neměl být zamaštěný. Ten patří do odpadu směsného. Podobné to je s plastovými a skleněnými nádobami od potravin. Ty před vyhozením alespoň propláchněte vodou.

Myslete i na ostatní!

A v žádném případě do kontejnerů nevhazujte nic, co do nich nepatří! Víte třeba, že i jeden nevyhovující materiál může znehodnotit celý obsah kontejneru? Pak přijde vniveč snaha i těch ostatních. Myslete proto i na ni?

Nádoba na sběr cenných hmot

zdroj obrázku: Kwesto.cz